“Akıllı Çubuk (USB Token) da nedir?” sorusu aklımıza geliyor mu? Bunu kaç kişi biliyor? Kalem olmadan elimizle imza atamıyoruz, parmak basacaksak bile mürekkebe ihtiyaç oluyor. Elektronik imza denilince de bunun bize özel olması için belli özelliklerimizi taşıyor olması gerekiyor. Tabii ki bir de güvenli ve yasal olması için ise bazı korumalar ve bize aitliğini gösteren kanıtlara ihtiyaç duyuluyor. Elektronik imza yasalaştırılırken de bunlar düşünülüp nereye konacağına insanlara nasıl ulaştırılıp nasıl kullanılacağına karar verirken taşıması kolay USB stickler seçilmiş. Tabii onu diğer “stick”ler den ayıran özellik ise Token olması yani içinde size ait özel ve kullanacağınız servise özel bilgiler içermesi gerekir. Diğer bir deyişle bir tür anahtar. Evinizin kapısını herhangi bir anahtarla açamazsınız. Kendinize ait ev anahtarına da bir de anahtarlık takarsınız ki bu sizin anahtarınız olduğunu gösterir. Token da hem size ait olduğunu hem de ilgili elektronik sertifikayı kullanıp ilgili servise giriş yapmanızı sağlayan veriler içerir.

                                                                                                    

 

 

 

Bu anahtar (USB Token) ya da diğer bir deyimle “akıllı çubuk” sayesinde güvenli ve yasal elektronik imza servisinden faydalanabilirsiniz.

Elinizde size ait Akıllı Çubuk (USB Token) olduktan sonra belli platformlarda istediğiniz belgeleri rahatlıkla imzalayabilirsiniz. Nasıl bir yerde sizin onayınız istendiğinde yanınızda kalem yoksa hemen kalem var mı diye sorar ve düz bir satıh ararız. Aynı şekilde uygun güvenli ve yasal bir platformda imzamızı atabiliriz.

Kağıt kalem kullanmadan, yüz yüze görüşmeden atılan imzalar da böylece geçerli olabilmektedir. Karşıdaki kişi sizin kim olduğunuzu neye imza attığınızı anlayabilmektedir.

Hem de bunu o kadar hızlı yapabilirsiniz ki, mesai saati bitiyor, yolda taksiye para verdim, geç kaldım. Yarın yine erkenden gideyim. Kargoyla evrakları göndermem gerek. Yakınlarda kargo bulayım gibi dertlerimiz de son buluyor.

Akıllı Çubuk (USB Token) ile nasıl imza atılır daha detaylı bilgi için https://www.youtube.com/watch?v=1RAidHMmBmU videosunu seyredebilirsiniz.

En uygun Akıllı Çubuk (USB Token) imzayı atabileceğiniz ortamları da hızlıca araştırabilirsiniz. İmzaYeri‘nde ise Akıllı Çubuk (USB Token) ile ücretsiz imza atabiliyorsunuz. Pdf dosyaları güvenli olarak yükleme imzalama ve imzaya gönderme gibi altyapıyı tamamıyla size ücretsiz sunabiliyoruz. (Tabii ki imzalamanız gereken evrak sayısı çok değilse) Şartlar için de fiyatlar sayfasını inceleyebilirsiniz.