e-imza atmak/attırmak için dosya yükleme işlemini İmzaYeri üzerinde kolayca gerçekleştirebilirsiniz. İmzaYeri, doküman imzalamayı, online imzalama (elektronik belge imzalama) yaklaşımı çerçevesinde gerçekleştiren bir imza platformudur. İmzalanacak doküman, ıslak imzadan farklı olarak kağıt yerine  elektronik belge olmak durumundadır. İmzaYeri’nin online e-imza yaklaşımı, temelde elektronik pdf imzalama mantığı üzerine kurgulanmıştır ve farklı dosya tiplerinde yüklenilen elektronik belgeler son etapta PDF formatına çevrilerek online imza (Elektronik imza ya da mobil imza) atılır. İmzaYeri, farklı birçok kaynaklardan (Cihaz, Google Drive, Box) ve dosya türlerinden (PDF ve resim dosyaları (jpg), en fazla 10MB olmak koşulu ile) elektronik belge (dosya) yüklemeyi desteklemektedir.

İmzaYeri’nde temelde dört tip dosya yükleme seçeneği mevcuttur:
  1. Standart yükleme
  2. Toplu yükleme
  3. Google Drive’dan yükleme
  4. Box’tan yükleme

Şimdi e-imza atmak/attırmak için dosya yükleme konusunu detaylandıralım. Bu dosya yükleme seçenekleri ile nasıl dosya yüklendiğini inceleyelim:

Not: Hangi yükleme seçeneği kullanılırsa kullanılsın yüklenilen her dosya en fazla 10 MB boyutunda,  PDF (.pdf) ya da resim (.jpg, .jpeg, .png, .gif) türünde bir dosya olabilir. Ayrıca dosyanın şifrelenmemiş olması gerekir.

1. Standart Yükleme

Standart yükleme, tek bir PDF ya da resim dosyasının(jpg) yüklenebildiği yükleme seçeneğidir. Bu yükleme ile PDF ya da resim dosyası yükleyebilmek için ana sayfanın sol üst kısmındaki “Yeni” düğmesine tıklanır. Açılan ekranda “Standart Yükleme” seçeneği seçili değilse seçilir. “Gözat” düğmesine tıklanarak dosya gezgininin açılması sağlanır.

Dosya gezgininden PDF  ya da resim dosyası seçilir ve dosya gezgini üzerindeki “” düğmesine tıklanır. Dosya yükleme otomatik olarak başlayacak ve yüklenme sonrası Doküman Detay sayfası görünecektir.

Yüklenilen resim dosyaları arka planda PDF dosyasına çevrilecektir.

2. Toplu Yükleme

Standart yükleme ile her dosya yükleme denemesinde sadece bir PDF ya da resim dosyası yüklenebiliyordu. Toplu yüklemede ise aynı anda birçok dosya seçilip yüklenebilmektedir. Yüklenen her bir dosya için otomatik olarak ayrı ayrı doküman oluşur ve oluşan doküman, doküman listesinde listelenir. Toplu yükleme ile dosya yüklemek için ana sayfanın sol üst kısmındaki “Yeni” düğmesine tıklanır. “Toplu Yükleme” seçeneğini seçili değilse seçilir. “Gözat” düğmesine tıklanarak dosya gezgininin açılması sağlanır.

Dosya gezgininden bir yada birden çok PDF ya da resim dosyası seçilir ve dosya gezgini üzerindeki “” düğmesine tıklanır. Dosya yükleme otomatik olarak başlayacak ve dosyalar yüklenecektir. Yüklenen her bir dosya için ayrı birer imza dokümanı, doküman listesinde görünür olacaktır.

3. Google Drive’dan Yükleme

İmzaYeri ile Google hesabınızla ilişkili Google Drive’dan dosya yükleme yapabilirsiniz. Bunun için ana sayfanın sol üst kısmındaki “Yeni” düğmesine tıklanır. Açılan ekranda “Standart Yükleme” seçeneği seçili değilse seçilir. “Google Drive” düğmesine tıklanarak Google Drive ile ilgili bağlantının yapılacağı pencere açılır. Bu pencerede sırasıyla görünür olacak olan e-posta adresi ve şifre bilgileri doldurulup “İLERİ” düğmesine tıklanır. Daha sonra “İZİN VER” düğmesine tıklanarak İmzaYeri uygulaması ve Google Drive hesabı ilişkilendirilir. Google Drive dosya gezgini görünür olacaktır.

Google Drive dosya gezgininden bir PDF ya da resim dosyası seçilir ve “Seç” düğmesine tıklanır. Dosya yükleme otomatik olarak başlayacak ve yüklenme sonrası Doküman Detay sayfası görünecektir.

İmzaYeri_Google Drive dan dosya yükleme

4. Box’tan Yükleme

İmzaYeri ile Box hesabınızı ilişkilendirerek Box hesabınızdan dosya yükleme yapabilirsiniz. Bunun için ana sayfanın sol üst kısmındaki “Yeni” düğmesine tıklanır. Açılan ekranda “Standart Yükleme” seçeneği seçili değilse seçilir.  “Select from Box” düğmesine tıklanarak  Box ile ilgili bağlantının yapılacağı pencere açılır. Bu pencerede görünür olacak olan e-posta adresi doldurulup “İleri” düğmesine tıklanır. Daha sonra şifre bilgisi de doldurularak “Oturumu Aç“düğmelerine tıklanır ve Box hesabı ve ImzaYeri uygulamasının ilişkilendirilmesi tamamlanır. İlişkilendirme sonrası Box dosya gezgini görünür olacaktır.

Box dosya gezgininden bir PDF ya da resim dosyası seçilerek ve “Seç” düğmesine tıklanır. Yükleme otomatik olarak başlayacaktır. İşlem sonrası doküman detay sayfası açılacaktır.

Videodan izlemek için: