E-imza ile Kredi Kartı Ödeme Yetkilendirme Formu Düzenleme hakkında İmzaYeri ‘nin özellikleri ve çözüm önerilerine bir bakalım:

Online imzalama platformu olan İmzaYeri ile elektronik belgelere e-imza ile imzamızı atabileceğimiz gibi bize gelen imza isteklerine de bu online imza platformu üzerinden e-imzamızı atabilmekteyiz. İmzaYeri, imza takibini kendisi otomatik yapar ve kimin hangi sırada imza atması gerekiyorsa ona istinaden imzalayıcılara e-posta adresleri üzerinden bildirimlerde bulunur. İmzalayıcılar e-posta adreslerine gelen imza bağlantıları üzerinden dokümanı imzalamaya başlar. İmzalayıcılar imza türüne göre dilerse Elektronik İmzalama yöntemiyle imzalarını atarlar dilerlerse Mobil İmza ile. İmza tipinin Biyometrik imza olarak tanımlandığı durumda ise Biyometrik imza atarlar.  İmzaYeri hali hazırda üç tip imzayı desteklemekte ve gelecekte bu çeşitliliği daha da artırmaya yönelik çalışmalar içerisindedir. E-imza sektöründe sıklıkla duyulan elektronik pdf imzalama, zaman damgalı imzalama, pades mobil imza, pdf mobil imza, vb gibi değişik söz ve kavramlar aslında İmzayeri online imza platformu kapsamında sunulan Elektronik ve Mobil imza yöntemleri çerçevesinde sunulan alt hizmet dallarını ifade eden kavramlardır.

E-imza ile Kredi Kartı Ödeme Yetkilendirme Formu Düzenleme

Bu yazıda, daha önce tanımlanmış bir kredi kartı ödeme yetkilendirme formunu kullanacağız.  Örnek senaryomuzda bir müşteri kredi kartı ödeme yetkilendirme formunu doldurup e-imza ile imzalayacak ve belge hazır hale gelmiş olacaktır.  Senaryoya göre “Müşteri”,  kredi kartı ödeme yetkilendirme form taslağını tarayıcıda açmış durumdadır ve sayfadaki form alanlarını doldurarak (ad, email ve isteğe bağlı olarak kimlik numarası bilgilerini) formu onaylayacaktır. Bu işlem sonrası müşteri e-posta adresine elektronik imzalama bağlantısı gidecektir. Müşteri, e-postasına gelen bağlantıyı tarayıcıda açacak ve Kredi Kartı Ödeme Yetkilendirme Formuyla ilgili doldurması gereken alanları dolduracaktır. Sonrasında “Onayla” düğmesine tıklayarak imzalama süreci başlatacak ve devam eden adımları da tamamlayarak e-imzasını atmış olacaktır. Müşteri, Elektronik İmza (USB E-İmza) ya da Mobil İmza yöntemlerinden birini kullanarak imzasını atabilirler, örnek senaryoda biz USB E-İmza ile imzalama işlemini gerçekleştirdik.

Elektronik İmza ile imza isteğini imzalama (USB E-İmza)

1. Müşteri, kredi ödeme yetkilendirme formu taslak bağlantısını tarayıcıda açıp form alanlarını doldurarak formu onaylıyor.

2. Müşteri, e-posta adresine gelen elektronik imzalama bağlantısını tarayıcıda açıyor.

3. Müşteri, kredi ödeme yetkilendirme formunu doldurup sağ üst köşedeki “Onayla” düğmesine tıklayarak imzalama sürecini başlatıyor.

4. Müşteri, açılan ekranda USB E-İmza seçeneğini seçiyor, daha sonra ise “İmzala” düğmesine tıklıyor. Eğer cihazda Chrome eklentisi kurulu değilse “İmzala” düğmesine basmadan önce program indirme bağlantılarından sisteminize uygun olanı kullanarak ilgili programı yüklemeniz gerekmektedir.

5. Müşteri, sertifika seçimi ekranında uygun olan sertifikayı seçiyor.

6. Müşteri, Şifre/PIN girilerek imzayı tamamlar.

7. İmzalama sonrası belgenin tarayıcıdaki görünümü:

8. İmzalama sonrası belgenin Adobe Reader’daki görünümü:

E-imza ile Kredi Kartı Ödeme Yetkilendirme Formu Düzenleme konusunda detaylı bilgi istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Videodan izlemek için: