e-imza isteğini pdf üzerinde imzalama konusu hakkındaki yönergeyi hızlıca video’dan izleyebilirsiniz.

ya da okumak isterseniz:

Online imzalama platformu olan İmzayeri ile elektronik belgelere e-imza ile imzamızı atabileceğimiz gibi bize gelen imza isteklerine de bu online imza platformu üzerinden e-imzamızı atabilmekteyiz. İmzaYeri, imza takibini kendisi otomatik yapar ve kimin hangi sırada imza atması gerekiyorsa ona istinaden imzalayıcılara e-posta adresleri üzerinden bildirimlerde bulunur. İmzalayıcılar e-posta adreslerine gelen imza bağlantıları üzerinden dokümanı imzalamaya başlar.

İmzalayıcılar dilerse “USB E-İmza” yöntemiyle “chrome-token-signing” programı yardımıyla imzalarını atarlar, dilerlerse Mobil imza yöntemiyle imzalarını atarlar.  E-imza sektöründe sıklıkla duyulan elektronik pdf imzalama, zaman damgalı imzalama, pades mobil imza, pdf mobil imza, vb gibi değişik söz ve kavramlar aslında İmzaYeri online imza platformu kapsamında sunulan Elektronik ve Mobil imza yöntemleri çerçevesinde sunulan alt hizmet dallarını ifade eden kavramlardır.

E-imza isteğini pdf üzerinde imzalamak için yazımızda iki seçeneğe değineceğiz.

İmza isteklerini USB E-İmza ve Mobil İmza ile imzalayabilirsiniz. Örnek senaryomuzda kendilerine imza isteği gelen iki kişiden biri imza isteğini Elektronik imza ile imzalamakta (chrome-token-signing programı yardımıyla) diğeri ise “Mobil İmza” yöntemiyle imzalamaktadır. Yazı kapsamında ayrıca USB E-İmza ile imzalama yaparken chrome-token-signing programının yüklü olmaması durumunda nasıl kurulum yapılacağı da ele alınmıştır. Bu örneğimiz elektronik pdf imzalamanın ya da elektronik belge imzalamanın iki yöntemini (USB E-İmza ile ve Mobil  İmza ile imzalama) örnekliyor olması açısından önemlidir.

USB E-İmza ile imza isteğini imzalama

1. Gelen Kutusu’ndaki e-posta üzerine tıklayarak mesaj detayını görüntüleyin (E-posta, Gelen Kutusu’na düşmemişse Spam klasörüne de bakmanızı tavsiye ederiz.). İmzalama bağlantısına tıklayın ya da bağlantıyı kopyalayıp tarayıcınızın adres bölümüne yapıştırıp açın.

2. “Onayla” düğmesine tıklayın. Açılan pencerede “USB E-İmza” seçeneğini seçin. “İmzala” düğmesine tıklayın.

chrome-token-signing” programı yüklü değildi ve uyarı mesajı aşağıdaki gibi göründü.

4. Sisteminize uygun chrome-token-signing eklentisini yüklemek için ilgili bağlantılardan uygun olana tıklayarak programı indirin.

5. İndirdiğiniz programı yükleyin (install -> next -> next -> finish).

6. Program yüklendikten sonra “İmzala” düğmesine tıklamanız durumunda “Sertifika seç” ekranı görünür olacaktır. Aktif sertifika, kullanacağınız sertifika değilse “Daha fazla seçenek” ile sertifikaları listeletip uygun olan sertifikayı seçin.

7. İmzanıza dair PIN kodunu girin ve “OK” düğmesine tıklayın.

Tebrikler! USB E-İmza yöntemiyleilk imza başarılı bir şekilde atıldı.

Mobil imza ile e-imza isteğini imzalama

1. Gelen Kutusu’ndaki e-posta üzerine tıklayarak mesaj detayını görüntüleyin (E-posta, Gelen Kutusu’na düşmemişse Spam klasörüne bakmanız yararlı olacaktır.) . İmzalama bağlantısına tıklayın ya da bağlantıyı kopyalayıp tarayıcınızın adres bölümüne yapıştırıp açın.

2. “Onayla” düğmesine tıklayın. Açılan ekranda “Mobil İmza” seçeneği seçin. Mobil (Turkcell) telefon numaranızı girin ve “Sonraki” düğmesine tıklayın.

3. Ekranda belgeye dair oluşturulan parmak izi gösteriliyor olacaktır. Aynı parmak izi form ekranında girilen mobil telefon numaraya da mobil imza isteği şeklinde gönderiliyor olacaktır. Telefona gelen mobil imza isteğini onaylamak için şifrenizi girin ve onaylayın.

Tebrikler! Mobil İmza yöntemiyle ikinci imza da başarılı bir şekilde atıldı.

Her iki imzalayıcı da imzalama işlemini tamamlayınca belge durumu “TAMAMLANDI” şeklinde güncellenecektir.