Pdf’e nasıl imza atarım? sorusunun cevabını dijital imza çeşitlerinden örnekler vererek açıklayacağız. İmzaYeri, online imzalama platformudur. Online imzalamada alternatif pdf imzalama seçeneklerine sahiptir. Akıllı imza olarak da bahsi geçen zaman damgalı imzalama, her geçen gün ülkemizde ve dünyada daha da yaygınlaşmaktadır. Islak imza ile imzalama yöntemi, zaman ve yönetim anlamında daha külfetlidir. Her geçen gün kurumlar ve şirketler doküman imzalama konusuda elektronik belge imzalama yöntemleri üzerinden çözümler aramaktadır. Bu elektronik ya da mobil belge imzalama yaklaşımlarının gelişmesine daha da katkıda bulunmaktadır. Sertifikalı dijital imzalamanın ıslak imzaya eşdeğer kabul edilmesi ve zaman damgalı imzalama ile imzalanan belgelerin sonradan değişime uğrayıp uğramadığını kontrol etmenin oldukça kolay olması dijital imzalama ya da mobil imza gibi yeni nesil imzalama yaklaşımlarının daha da yaygınlaşmasını sağlayacaktır.

Bu yazıda 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ile tanımlanan elektronik imza ile doküman( pdf )  imzalamayı “USB E-İmza (chrome-token-signing)” programı kullanarak en basit bir şekilde nasıl gerçekleştiririz ona değineceğiz:

Pdf’e nasıl imza atarım? Ana hatları:
  • Belgeyi yükleme
  • Belge birleştirme
  • USB E-İmza ile imzalama (chrome-token-signing programının kurulu olduğu varsayılarak)

Örnek olarak; Standart Yükleme ile yüklenen bir belgenin 2 ayrı belge ile birleştirilmesini (dosya birleştirme yöntemiyle) ve bu birleşim sonucu oluşan yeni bütün belgenin imzalanma sürecini anlatacağız. Şimdi bu belge yükleme – birleştirme ve imzalama sürecine giden aşamaları adım adım inceleyelim:

Not: Hangi yükleme seçeneği kullanılırsa kullanılsın yüklenilen her dosya en fazla 10 MB boyutunda,  PDF (.pdf) ya da resim (.jpg, .jpeg, .png, .gif) türünde bir dosya olabilir. Ayrıca dosyanın şifrelenmemiş olması gerekir.

1. “Yeni” düğmesine tıklayın.

2. “Standart Yükleme” seçili iken “Gözat” düğmesine tıklayın.

3. Dosya gezgin’inden dosya (PDF ya da resim dosyası) seçin ve “” düğmesine tıklayın. Seçili dosya otomatik olarak yüklenmeye başlayacaktır. Yükleme sonrası doküman detay sayfası açılacaktır.

4. “Birleştir” düğmesine tıklayın.

5. “Gözat” düğmesine tıklayın, dosya seçin ve “Aç” düğmesine tıklayarak yeni dosyayı yükleyin. Çok sayıdaki dosyayı birleştirmek için bu adımı her belge için uygulayıp belgeleri yükleyin.

6. Dosya birleştirme işlemi, dosya sırası dikkate alınarak yapılır. Dolayısıyla dosyaların hangi sırada birleştirilmesini istiyorsanız ona göre dosya sıralamasını değiştirmeniz gerekmektedir. Bunun için sırasını değiştirmek istediğiniz dosya satırını seçerek istediğiniz sıraya sürükleyip bırakmanız yeterli olacaktır. Sonrasında “Birleştir ve Kaydet” düğmesine tıklayarak dosya birleştirme işlemini tamamlayın.

7. “İmzala” düğmesine tıklayın.

8. “Bitir ve İmzaya Devam Et” düğmesine tıklayın. İmzalama sayfasına yönlendiriliyor olacaksınız.

9. İmzalama sayfasında belgede doldurulması gerekli form alanları varsa doldurduktan sonra “Onayla” düğmesine tıklayın. Açılan “İmzalama” ekranında “USB E-İmza” seçeneğini seçtikten sonra chrome-token-signing eklentisi kurulu değilse ilgili indirme bağlantılardan biri yardımıyla indirip kurun. Eklenti ile ilgili işlemler tamamsa “İmzala” düğmesine tıklayın.

10. “Sertifika seç” ekranı açılacaktır. Bu ekranda görünen sertifika imza atmak istediğiniz sertifika ise ekranın alt kısmında bulunan “Tamam” düğmesine tıklayarak sertifika seçimini tamamlayın. Aksi takdirde “Daha fazla seçenek” bağlantısına tıklayarak sertifikaların listelenmesini sağlayın ve size uygun olan sertifikayı seçin.

11. PIN girişi ekranında PIN kodunuzu girin ve “OK” düğmesine tıklayın.

Bu adımdan sonra imzalama işlemi gerçekleşecek ve imzanın gerçekleştiğine dair bildirim gösterilecektir.

Pdf’e nasıl imza atarım? Tabii ki İmzaYeri ile.

Videodan izlemek için: