Zaman Damgası nedir?

Zaman damgası, yaptığınız işlemlerin zamanını hukuki olarak tespit eden ve imzaladığınız veriye eklenen kesin zaman bilgisidir. Böylece dijital olarak eserlerinizi, size ait tasarımları tescillemiş olursunuz. Bu hizmeti veren bizim gibi platformlar ise sizin bu eseri ya da tasarımı sizin tarafınızdan belli IP ve tarih ve saatte girdiğinize şahitlik eder. Böylece bir davada ya da kanıt gereken bir kurumda bu bilgiyi yani zaman damgası olan eserinizi kullanarak haklarınızı savunabilirsiniz. Noter kaydı ve zaman damgalı diğer dijital tesciller eser sahipliğinin tespitinde esas alınan tescil belgeleridir.

5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda tanımlandığı üzere; Zaman Damgası,  elektronik verinin, üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve/veya kaydedildiği zamanın tespit edilmesi amacıyla, doğrulanan kayıttır.

İmzayeri, fikir ve eserlerinize şahitlik eder. https://imzayeri.com linkinden giriş yaptıktan sonra gerekli adımları takip ederek ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. Hatta belli bir sayıya kadar ücretsiz olarak imzayeri  belgelerinizi dijital olarak tescilleyecektir. Belli bir verinin belli bir tarihte olduğunu kanıtlar.