Tek pdf sözleşmeye topluca elektronik imza mı atmak istiyorsunuz? Doğru yerdesiniz. Hızlıca video seyredip nasıl yapılacağına bakayım derseniz işte linkimiz:

Video yerine okumayı tercih edenlerdenim derseniz:

Online imzalama platformu olan İmzaYeri ile kendi elektronik belgelerimize(pdf) elektronik imzamızı (e-imza) atabileceğimiz gibi bize gelen imza isteklerine de İmzaYeri üzerinden e-imzamızı atabilmekteyiz. İmzaYeri, imza takibini kendisi otomatik yapar ve kimin hangi sırada imza atması gerekiyorsa, imzalayıcılara e-posta adresleri üzerinden bildirimlerde bulunur.

Tüm imzalayıcıların aynı imzalama sırasında olduğu durumda (yani tüm imzalayıcılar “Paralel Alıcı Ekle” ile eklenmiş) imzalayıcılar eş zamanlı olarak elektronik imzalarını atabilirler. İmzalayıcılar, e-posta adreslerine gelen imza bağlantıları üzerinden doküman imzalamaya başlatır ve imza yöntemlerinden birini (USB E-İmza ya da Mobil imza)  seçerek pdf belgeyi imzalayabilirler.

Bu yazıda, elektronik bir belgenin birden çok imzalayıcı tarafından USB E-İmza yöntemiyle (“chrome-token-signing” programı yardımıyla) imzalanması süreci ele alınacaktır.

Bu kapsamda;

  • ilk önce doküman yüklenecek,
  • sonra belgeye iki Paralel İmzalayıcı tanımlanacak.
  • Belgeyi hazırlama bittikten sonra İmzaYeri online imza platformu, tanımlanan imzalayıcıların her birine e-posta bildirimi ile imza isteği bağlantısı gönderecektir.
  • İmzalayıcılar kendilerine gelen bu imza isteği bağlantısı ile elektronik dokümanı görüntüleyecek ve
  • “chrome-token-signing” programı yardımıyla USB E-İmza yöntemi ile elektronik belgeyi imzalayacaklar.

1. “Yeni” düğmesine tıklayın. “Standart Yükleme” seçeneğini seçin ve “Gözat” düğmesine tıklayın.

2. Dosya gezgininden PDF ya da resim dosyası seçin ve “” düğmesine tıklayın. Dosya yükleme otomatik olarak başlayacak ve yüklenme sonrası doküman detay sayfası görünecektir.

3. “İmza İste” düğmesine tıklayın. “Belge Hazırlama” ekranı görünüyor olacaktır.

4. “Alıcıları Düzenle” düğmesine tıklayın. “Alıcı Ayarları” ekranı görünür olacaktır.

5. Yeni imzalayıcı eklemek için “Paralel Alıcı Ekle” düğmesine tıklayın. “Alıcı Ekle” form ekranı çıkacaktır. Formda yer alan isim, e-posta ve vatandaşlık numarası alanlarını doldurup “Ekle” düğmesine tıklayın. Paralel Alıcı eklenecektir. Daha sonra “Alıcıları Ayarla” ekranının sağ alt kısmında bulunan “Tamam” düğmesine tıklayarak ekranı kapatınız.

Not: Belge henüz imzaya hazır değilse ve mevcut değişiklikleri korumak istiyorsanız “Kapat” düğmesine tıklayınız. Bu durumda belge için tanımlamış olduğunuz alıcı (imzalayıcı), konu ve mesaj bilgileri kaydedilecektir. Bu sayede daha sonra kaldığınız yerden işlem yapabileceksiniz.

“Kapat” düğmesine tıklanarak tamamlanmayan belgeler üzerinde işlem yapmak için doküman detay sayfasında “İmza İsteğine Devam Et” düğmesi görünür olacaktır. Tıklamanız durumunda daha önce yarıda kalmış belge hazırlama işlemine devam ediyor olacaksınız.

 

6. Alıcılar (imzalayıcılar) belirlendi. “Bitir ve İstek Gönder” düğmesine tıklayın. Alıcı e-posta adreslerine imzalama isteği mesajı gidecektir. İmzalayıcıları paralel alıcı şeklinde eklediğimiz için imza öncelik sıralaması söz konusu olmayacak, her iki alıcıya da aynı anda imzalama isteği mesajı gidecektir.

7.  İlk alıcı e-posta adresine gelen imza isteği üzerinden belgeyi imzalayacak: İmza isteği mesajını açın. İmzalama bağlantısına tıklayın ya da bağlantıyı kopyalayıp tarayıcınızın adres bölümüne yapıştırıp açın.

8. “Onayla” düğmesine tıklayın.

9. “USB E-İmza” seçeneğini seçin. Chrome-token-signing uygulaması yüklü değilse listelenen indirme bağlantılarından indirin ve kurun. “İmzala” düğmesine tıklayarak imzalama işlemine devam edin. “Sertifika seç” ekranı görünür olacaktır.

10.  Sertifika seçme ekranında aktif sertifika imza için kullanacağınız sertifika değilse “Daha fazla seçenek” bağlantısına tıklayın. Sertifikaları listeletin ve uygun olan sertifikayı seçin. “Tamam” düğmesine tıklayarak sertifika seçimi işlemini tamamlayın.

11. PIN kodunu girin ve “OK” düğmesine tıklayın. İmza işlemi gerçekleşecektir.

12.  İkinci alıcı e-posta adresine gelen imza isteği üzerinden belgeyi imzalayacak: İmza isteği mesajını açın. İmzalama bağlantısına tıklayın ya da bağlantıyı kopyalayıp tarayıcınızın adres bölümüne yapıştırıp açın.

13. Sertifika seçme ekranında aktif sertifika imza için kullanacağınız sertifika ise “Tamam” düğmesine tıklayarak sertifika seçimini tamamlayın.

14. PIN kodunu girin ve “OK” düğmesine tıklayın. İmzalama işlemi gerçekleşecektir.

Tebrikler! her iki imza da başarılı. Her iki imzalayıcı da belgeyi imzaladığı için doküman durumu yeşil renkte “TAMAMLANDI” olarak değişecektir.

Belge imzacılarının imza durumlarını ayrıca doküman detay ekranında iken sağ üst köşede bulunan “i” simgesine tıklayarak görebilirsiniz.